راپلکاری چیست؟
۰۷
مهر

راپلکاری چیست؟متخصص راپلکاری شوید!

راپلکاری چیست(کار در ارتفاع) ؟ راپل (rappel) کلمه ای با ریشه فرانسوی (recall) عمل یا روشی برای حرکت های عمودی و افقی در راستاهای عمودی و افقی می باشد.این عمل در اعصار مختلف برای بالا رفتن از شیب های تند و صعب العبور کوه ها و دره ها استفاده می شد.

راپلکاری در کوه_راپلکو
راپلکاری در کوه_راپلکو

در عصر کنونی این فعالیت با استفاده از یک طناب اصلی وصل به مانعی محکم و عموما یک طناب مضاعف تعبیه شده زیر ران پا و زیر شانه های فرد راپل کار است که به وسیله آن فرآیند بالا یا پایین رفتن از المان هایی مانند کوه،نزول از دره و در عملیات مرتبط با نما،برای بالا رفتن از ساختمان برای انجام عملیاتی مانند پیچ رولپلاک نما ، محکم کاری نما ، شستشوی نما و سفتکاری و یا سنگ کاری نما های مختلف به انجام می رسد.

با راپلکاری از نزدیک آشنا شوید!

همانطور که ذکر کردیم از این فعالیت در زمان های قدیم جهت کوه نوردی ، غارنوردی و در ساخت بناها و بافت های تاریخی که در زمان اکنون مشاهده می کنید استفاده می شده.برای اولین بار این روند توسط گروه آتشنشانی شهر دیترویت آمریکا به منظور نجات جان افراد گرفتار شده درون آتش به کار گرفته شد و بعد ها برای عملیات پلیس ها برای فرود از هلیکوپتر ها بر روی پشت بام خانه های مد نظر برای دستگیری راحت تر افرادی که به دنبال آن ها می گشتند نیز از راپل و طناب های معروفش استفاده شد.

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی مهندسی،بازه ای از افراد از این عمل در عمل تثبیت سنگ ها و متعلقات مربوط به نما استفاده کردند و روش استفاده از داربست برای پیچ کردن و تمیز کردن سنگ های نمای ساختمان هایی که در مراکز شهر های پر تردد و دودزا منسوخ شد.استفاده از داربست های معضلات و مشکلاتی را در پیش داشت و در این بین برای راحتی بیشتر و دسترسی بهتر از راپلکاری و یا کار در ارتفاع استفاده شد.

اگر مایل بودید پاراگراف بعدی را در خصوص معضلات استفاده از داربست و ترجیح راپلکاری را مطالعه نمایید!

ترجیح استفاده از راپلکاری نسبت به داربست

داربست ها رشته ای از استوانه های آهنی دست و پا گیرند!نصب این فلزات برای انجام امور نما کاری و یا هر عمل دیگری دردسر های خاص خود را دارد.از هزینه زیاد اجرا و نصب آن گرفته تا خطرات ناشی از سقوط داربست کاران که حتما حداقل یک نمونه از آن ها را شنیده اید!

از آن گذشته داربست همیشه بخشی از فضای پیاده رو ،خیابان و یا معابر گذر را گرفته است.بماند که یک داربست کار می تواند بیمه نباشد،سر به هوا باشد و خلاصه کلکسیون اشتاباهات باشد و برای شما هم دردسر درست کند.اما هیچ راپلکاری بدون بیمه نمی تواند روی نمای ساختمان حرکت کند!

در نظر بگیرید که عملیات راپلکاری کاملا سایلنت و بی سر صدا است اما این موضوع را با باز کردن و بستن رشته های فلزی داربست مقایسه کنید!

بنابراین فکر نمی کنم تا چند سال آینده فعالیت های مربوط به نما مانند پیچ کردن سنگ های نما بوسیله داربست عمری در میان امور ساختمانی داشته باشد.پس پیشنهاد می کنیم برای هر امری،راپل را به داربست ترجیح دهید.

چند نکته راجع به نحوه پیچ رولپلاک سنگ نما بدانید!

کمی از ویژگی های مثبت راپلکاری بدانید!

  • راپل کار ها عموما در هوا معلقند و با استفاده از طناب اصلی (main rope) این کار را انجام می دهند.همین موضوع می تواند مزیت کار در ارتفاع بدون داربست باشد.در این حالت بازه دسترسی به نقاظ غیر قابل دسترس ساختمان نیز مقدور است و راپلکار با استفاده از مهارت های استفاده بهینه از پای خود به تمامی نقاط نما دسترسی دارد.
  • هزینه راپلکاری در مقایسه با نصب و تعبیه داربست و جمع آوری آن بسیار ناچیز است.انجام این عمل از پایه قیمت 3 میلیون شروع خواهد شد و بسته به نوع سنگ های نما و استفاده از ابزارآلات می تواند افزایش یابد.
  • باور کنید راپلکار معلق در ارتفاع امنیتی بیشتر از یک فرد روی زمین دارد!!! با اطمینان به این موضوع اشاره می کنیم چرا که امنیت طناب ها آنقدر بالاست که نیازی به نگرانی نیست و در شرایط محال اگز طناب اصلی دچار مشکل شود،طناب دوم به مورد استفاده قرار می گیرد.
  • این موضوع را در نظر بگیرید که راپلکاران راپلکو کاملا آموزش دیده هستند و در صورت بروز هرگونه مشکل یک نیروی کمکی راپلکاری هوای همکار خود را خواهد داشت.
  • زمان به نفع شماست!راپلکاری نسبت به داربست و یا هر عمل دیگری برای نما،کم زمان تر و پر بازده تر است!نهایت یک پروژه راپلکاری 3 الی 4 روز است.
  • به غیر قابل دسترس ترین نقاط نما می توان دست زد!یک راپل کار گرید B نیز این کار را با سهولت هر چه تمام تر انجام خواهد داد.
  • راپلکاری حتی ذره ای خط بر روی نمای ساختمان نخواهد انداخت! اما داربست دنیای خطوط بر روی نمای ساختمان است.

نکات تکمیلی برای انجام بهتر کار در ارتفاع بدون داربست

ریز نکته هایی باقی می ماند که برخی از دوستان راپلکار ما متاسفانه آن را رعایت نمی کنند!مثلا برخی از دوستان راپلکار اضافه طناب بسته شده به مانع را به حال خود رها کرده و آن را گره نمی زنند!!!حالا تصور کنید که اگر این اضافه طناب به شیئ گیر کند چه اتفاقی خواهد افتاد؟

نحوه درست بستن طناب rope access
نحوه درست بستن طناب rope access

یا نکته دیگر آنکه چرا از طناب های نیمه عمر استفاده می کنید! به نظرتان استفاده از طناب های نو ارزشمند تر از جانتان نیست؟!

پس لطفا به هیچ عنوان برای انجام عملیات راپلکاری از طناب های گره خورده،سوخته و رشته رشته شده استفاده نکنید و بعد از هر بار استفاده از طناب ها آن را بشویید.بنابراین آب استحکام و مدول قبلی طناب را به آن بر می گرداند!

تخصص هایی که برای راپلکار شدن نیاز دارید!

البته برای انجام عملیات راپل می بایست تبصره ها و مواد مرتبط به شغل کار در ارتفاع به صورت کامل رعایت شود.

اما برای شروع کار یک فرد چگونه می تواند راپلکار شود؟

خب این سوالی کلی است.اکثر نیروهای راپل بصورت سنتی وارد این شغل می شوند.حتما می دانید مشاغل آزاد مانند نقاشی ساختمان،گچ کاری ساختمان به صورت اوستا کار و شاگردی گسترش میباید.بدین صورت که متخصص همان زمینه شاگردانی برای خود در نظر می گرد و تمامی ریزه کاری ها پای کار به او آموزش داده می شود.

شغل راپلکاری نیز چنین ویژگی دارد.چنانچه علاقه مند به این شغل هستید می توانید به صفحه استخدام راپلکار مراجعه کنید و بصورت آزمایشی در این صنف فعالیت کنید.پس از گذشت دوره کارآموزی و آموزش،در صورت صلاحدید کاردان شما استخدام خواهید شد.

در حین انجام این شغل باید آموزش ببینید که بصورت اصولی این فعالیت را به انجام برسانید چرا که در فرآیند کار در ارتفاع رعایت نکات امنیتی قطعا در راس کار می باشد.

درآمد راپلکار چقدر است؟

راپلکاری شغل پر زرق و برقیست.چرا که بازار کار این شغل بازار بکری است.اما درآمد راپلکار کاملا بستگی به کارفرمایش دارد! اما چرا؟

خب مسلم است که ما پروژه ای پول می گیریم و پروژه ای حقوق می دهیم.حالا تصور کنید یک شرکت هم می تواند طی یک سال 2 پروزه مربوط به نما را هندل کند.شرکت دیگری به واسطه کار اصولی و قابل قبول می تواند تا 50 پروژه در سال را هم تامین کند.در این حالت مسلم است که راپلکار اول درآمد چندانی نخواهد داشت و راپلکار دوم زمان لازم برای انجام حتی یک پروژه هم ندارد.تفاوت درآمدی این دو راپلکار تفاوت زیادیست.پس برای استخدام سعی کنید شرکت ها و مراجع تخصصی و معتبر این زمینه را پیدا کنید و سعی کنید در آن ها استخدام شوید.

هزینه آموزش راپل در تهران

دوستان عزیز بخشی از افراد عمل راپل را برای امور تفریحی و برای مقاصد کوه نوردی و غار نوردی که در دسته فعالیت های سرگرم کننده است به انجام می رسانند.اما نیروی کاری که قصد است انجام پروژه برای کسب درآمد را دارد باید تحت آموزش های ویژه ای قرار بگیرد.

از طرفی این افراد هم می توانند به کلاس های آموزش آزاد شغل فنی راپلکاری مراجعه کنند یا می توانند دوره ای را بصورت کارآموزی طی کرده و در ازای عدم دریافت حقوق،تخصصی را یاد بگیرند که می توانند از آن کسب درآمد کنند.

در غیر اینصورت می توانند با پرداخت هزینه ای به کارفرمایان فعالیت کننده شغل کار در ارتفاع و به عنوان سرمایه اولیه سریعتر این شغل را فرا بگیرند و از ماه بعد از آن وارد بازار کار بشوند.

کمی بیشتر بدانید!

راپلکار مبتدی باید آموزش ببیند که روی هوا معلق است و این مقوله می تواند تا ساعت ها به طول بینجامد.در طی این زمان راپلکار نباید حرکت اضافه ای انجام دهد چرا که این عمل می تواند باعث بهم خوردگی تعادل خود و سایر همکارانش شود.

راپلکار با استفاده از طناب زیر ران و زیر شانه در ارتفاع ثابت می شود و با استفاده از پاهای خود می تواند حرکت کند و یا با چسباندن آن روی نما ثابت شود.در این حین می تواند با استفاده از دستان خود دریل های شارژی را حمل و یا با آن کار کند.

راپلکاری،کار در ارتفاع است!
راپلکاری،کار در ارتفاع است!

پیچ ها و رولپلاک ها و به طور کلی همه ابزارآلات را نیز در کیف مخصوص ابزار و در نتهی الیه کمر خود حمل خواهد کرد