نقش پیچ و رولپلاک
۲۳
فروردین

نقش پیچ و رولپلاک در نمای ساختمان و آشنایی با تاثیر آن بر نمای کلی ساختمان :

نقش پیچ و رولپلاک در نمای ساختمان و آشنایی با تاثیر آن بر نمای کلی ساختمان :

نقش پیچ و رولپلاک : همانطور;که می دانید نمای بیرونی هر;ساختمان از مهم ترین;و اصلی ترین قسمت های هر;ساختمان به شمار می آید;که زیبایی و جلوه ی آن را به نمایش;می گذارد .

در واقع خریداران و مشتریان املاک ;بعد از پسند فضای داخلی خانه یا ساختمان مورد نظر به دومین چیزی که اهمیت می دهند نمای خارجی ساختمان است .

حال در بعضی از مواقع در خصوص نمای بیرونی ساختمان ها شاهد از دست رفتن استقامت ابتدایی ان ها هستیم . یعنی به مرور زمان و با رخ دادن برخی از حادثه ها مانند زلزله یا ریزش باران های اسیدی به خصوص در شهر آلوده ای مانند تهران قسمت هایی از نمای ساختمان دچار فرسودگی شود و تعدادی از سنگ ها و مصالحی که در ان به کار رفته از جای خود کنده شود و به پایین سقوط نماید .

با فرسودگی و از بین رفتن بخشی از نمای ساختمان کل وجهه و زیبایی نما تحت تاثیر قرار می گیرد و باعث می شود مالک ساختمان هزینه های زیاد و سنگینی را برای ترمیم و احیای ان صرف کند .

با استفاده از پیچ و رولپلاک به راحتی می توان از به وجود امدن این آسیب ها و صدمات به نمای ساختمان جلوگیری نمود .

نقش پیچ و رول پلاک
نقش پیچ و رول پلاک

نقش پیچ و رولپلاک :

بهترین راه برای بالا بردن مقاومت نمای خارجی ساختمان استفاده از پیچ و رول پلاک نما می باشد.

از این طریق عمر سنگ و مصالح به کار برده شده در نمای ساختمان افزایش پیدا خواهد کرد ، علاوه بر این از ریختن سنگ نماها بر روی سر عابران پیشگیری می گردد.

بنابراین به طور کلی به دلیل این که حتی با کیفیت ترین و عالی ترین انواع نما کاری با مصالح مقاوم در نهایت با گذشت زمان و بر اثر مجموعه ای از دلایل شامل : فرسودگی ها ، نصب های غیر ایمن و ناصحیح دچار لرزش و سستی و همینطور سقوط می شوند .

پیچ و رول پلاک نمای ساختمان معمولا با طناب و در ارتفاعات بالا انجام می گیرد و به دلیل کار در ارتفاعات بالا از حساسیت های زیادی برخورد دار است .

از این رو افرادی که مسئول انجام این کار هستند باید کاملا متخصص و اموزش دیده باشند .

نکات قابل توجه قبل از شروع محکم سازی سنگ ها :

نقش پیچ و رولپلاک :

1-شناسایی نوع سنگ ، رنگ و ضخامت آن

2-مشخص کردن قطر و ابعاد سنگ

3-مشخص کردن ضخامت مصالحی که زیر سنگ به کار برده شده برای تعیین اندازه پیچ مصرفی

پیچ و رول پلاک نمای ساختمان بدین صورت است که بعد از ایجاد سوراخ در سنگ از پیچ های ضد زنگ و به اصطلاح گالوانیزه استفاده می شود ، رول پلاک نیز متناسب با آن ها انتخاب می گردد.

هم چنین برای جلوگیری از نا مرتب شدن و زشت به نظر رسیدن نمای سنگ و مصالح روی پیچ را با استفاده از رنگ یا بتون هم رنگ پیچ می پوشانند.

نقش پیچ و رول پلاک
نقش پیچ و رول پلاک

عوامل سستی و فرو ریختن سنگ نمای ساختمان :

نقش پیچ و رولپلاک :

1-مقاومت کششی ملات :

سنگ از طریق ملات به دیوار های خارجی ساختمان می چسبد و به آن متصل می شود.

ملات به تنهایی نمی توانند مقاومت کافی را برای مدتی طولانی ایجاد کنند از این رو با گذشت زمان سنگ دچار سستی می شود ، برای جلوگیری از این مشکل از ابزارهایی مانند اسکوپ های سیمی و گالوانیزه و همینطور پیچ و رول پلاک با متریال 6 سانتی گالوانیزه همراه با بتونه هماهنگ با رنگ سنگ استفاده می کنند .

2-ضریب انقباض و انبساط ملات و نفوذ آب به پشت نما :

آب باران از طریق بندکشی ای که بین سنگ ها قرار می دهند وارد ملات پشت ان ها می گردد .

اب در اثر گرما و سرمای هوا دچار انقباضات و انبساطات می شود و فشار ها و تنش هایی را ایجاد می کند که در نهایت باعث به وجود امدن ترک های ریزی در سنگ می گردد. با افزایش این ترک ها فشار بر سنگ افزایش یافته و منجر به سقوط آن ها می شود.

3-اسکوپ نشدن سنگ :

اسکوپ کردن سنگ که توسط سنگ کار ساختمان انجام می گیرد بدین صورت است که : سنگ کار با ایجاد شیارهایی در پشت سنگ ها سیمی از جنس گالوانیزه را از ان ها عبور می دهد. بدین صورت با این عمل مقاومت و استحکام سنگ بیشتر می شود .

نقش پیچ و رول پلاک
نقش پیچ و رول پلاک

انواع پیچ و رول پلاک :

1-رول پلاک تو کار ساده :

از این نوع رول پلاک برای اسکوپ کردن سنگ نماها به کار گرفته می شود .

2-رول پلاک پروانه ای :

برای سنگ هایی که پشت آن رابیس است به کار می رود ، رول پلاک درون سنگ فرو می رود و درون ان باز می شود ، بدین گونه سنگ را محکم در جای خود نگه می دارد.

3-رول پلاک فیشر :

از این رول پلاک برای سنگ هایی استفاده می شود که ملات کمتری دارند . این نوع از رولپلاک ها با فرو رفتن در سنگ توسط پیچ به شکل حجیم در می ایند.

4-انکر بولتها :

از این نوع نیز معمولا برای سنگ های سنگین وزن و درشت به کار برده می گردد .

نکات پیچ و رولپلاک :

1-توجه کنید هر سنگ باید با فاصله ای در حدود 10 سانت سوراخ و پیچ گردد.

2-مقدار فواصل بین پیچ ها حداکثر 40 سانت باشد.

3-سعی کنید سنگ را در ابتدای شروع کار با چسب مگا یورتان یا چسب سنگ بچسبانید.

  قیمت پیچ و رولپلاک سنگ نما        راپل