۱۶
آبان

سنگ نمای مرمر

سنگ های مرمر از جذابترین و در عین حال پر کاربردترین و در دسترس ترین سنگ های موجود در معادن سنگ زمین است. مرجع پیچ و رولپلاک سنگ مرمر بدون داربست این مطلب را تقدیم شما می کند.

سنگ نمای مرمر از پر استفاده ترین سنگ های نما می باشد.این سنگ به دلیل انعطاف بالا در عین استحکام و مقاومت بالا،بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

چنانچه قصد خرید سنگ نمای مرمر برای نما و یا مکان های مختلف ساختمانتان را دارید حتما این مطلب را دنبال کنید.در این مطلب حقایق جالبی را درباره این سنگ ها در اختیارتان قرار داده ایم.

اما در مقدمه شاید برایتان جالب باشد که سنگ های نمای مرمر را با نام یونانی های باستان می شناسند.هرچند نام بین المللی سنگ مرمر ONX و یا onix (اونیکس) است اما صدا زدن این سنگ بیشتر با نام مرمر است که در واقع یک ریشه یونانی دارد.marmoros نام یونانی این سنگ و به معنای روضشن و یا درخشنده است.میدانیم که سنگ های مرمر به دلیل رنگ روشن و زیبای خود خاصیت روشنایی دارند.

سنگ مرمر در طبیعت
سنگ مرمر در طبیعت

ویژگی های بارز سنگ نمای مرمر در ساختمان سازی

اگر برای کاربرد های مختلف ساختمان سازی می خواهید از سنگ های نمای مرمر استفاده کنید،در نظر داشته باشید این سنگ خواص فوق العاده و ویژگی های جالبی دارد.در ادامه تنها به بخشی از خواص این سنگ اشاره می کنیم.

مطالب مرتبط ! مقاومت سنگ های مختلف در برابر دریل کاری چگونه است؟

مقاومت بالای سنگ نمای مرمر

سنگ های نمای مرمر در برابر تغییرات جوی و آب و هوایی بسیار مقاوم است.این موضوع را اگر از یک ساختمان ساز و یا مصالح فروش و یا حتی مراکز توزیع سنگ بپرسید،آن را تصدیق خواهد کرد.بنابراین نگران یخ زدگی و منبسط شدن و در نتیجه ترکیدگی سنگ نمای مرمر نباشید.این سنگ امتحان خود را پس داده است!

راهنمای کامل خرید سنگ نما در تهران، ویژگی های هر یک از سنگ های نما

صیقل سنگ نمای مرمر؛جلا دادن و نو شدن سنگ!

همانطور که می دانید سنگ های نما از کوپه سنگ ها به وجود می آیند(کوپه سنگ،ابعاد بزرگ و مربع شکل از سنگ استخراج شده از معدن است).بنابراین ممکن است رگه ها و یا نقاط سیاه این سنگ زیبا جلوه نکند!در این حالت با یک صیقل و جلادهی سنگ رویه خود را از دست می دهد و تازه سازی (rock freshing)می شود.جلادهی سنگ آن را نو می کند.

سطح صاف سنگ مرمر و مزایای آن

سطح این سنگ یکی از صافترین و بدون تخلخل ترین سنگ های نماست.این سنگ چنانچه در مجسمه سازی و دیوارکشی های زیبا و یا حتی پارتیشن بندی استفاده شود،می تواند بی دردسرترین اجزاء خانه برای تمیزکاری باشد.در نمای ساختمان نیز چنانچه قصد شستشوی نما در کار باشد،با هزینه بسیار ناچیز و سریعا به انجام خواهد رسید.

سطح صاف سنگ نمای مرمر
سطح صاف سنگ نمای مرمر

عایق گرمای طبیعی!

اگر در یک روز بسیار گرم تابستانی به سنگ مرمر دست بزنید باز هم سرد است!این به دلایل عنصری و ساختار مولکولی سنگ مرمر است.بسیاری از افراد به علت این خاصیت سنگ نمای مرمر آن را به عنوان کف پوش استفاده می کنند.این موضوع به خصوص در مناطق گرمسیر بسیار رایج است.

چنانچه دقت کنید،مکان های زیارتی مانند حرم مطهر امام رضا،کف ها و دیوار ها کاملا از سنگ های مرمر یا شبه مرمر استفاده شده است.

زیبایی مثال زدنی

سنگ مرمر به دلیل ساختار مولکولی خود رنگدانه های نور را به خود جذب می کند و آن را نگه می دارد.در بافت های شهری دیده اید که با وجود تاریکی هوا،همچنان بخشی از نمای ساختمان کاملا روشن است.

سنگ نمای مرمر از زیباترین سنگ هاست!
سنگ نمای مرمر از زیباترین سنگ هاست!

پیچ و رولپلاک نما ی مرمر آسان است

پیچ رولپلاک سنگ نما یا پیچ کردن سنگ نما به فرآیندی گفته می شود که در صورت از بین رفتن سنگ های نما و یا سقوط آن توسط نیروهای راپلکار ترمیم و بازسازی می شود.

پیچ رولپلاک نما از پزطرفدارترین خدمات مربوط به سنگ های نما به خصوص سنگ های نمای مرمر است.سنگ مرمر به دلیل ساختار شکل پذیر به راحتی پیچ می شود و از این بابت هزینه و زمان کمتری نیاز دارد.

دریل کاری سنگ نمای مرمر
دریل کاری سنگ نمای مرمر

راپلکو،بزرگترین مجری پیچ رولپلاک نما در شهر تهران،با خدماتی ویژه برای تهرانی های عزیز!

معایب استفاده از سنگ مرمر برای نمای ساختمان

البته که سنگ های مرمر معایبی هم دارند.این سنگ ها به دلیل نرمی و انعطاف پذیری در برابر باران های اسیدی بسیار نامقاومند.

وقتی سنگ های نما مرمر در معرض باران های اسیدی قرار می گیرند دچار شل شدگی و در نتیجه سقوط می شوند.

ریزش سنگ نمای مرمر
ریزش سنگ نمای مرمر

بنابراین در صورت عدم توجه به سنگ های نمای مرمر در سال های متمادی این سنگ ها کاملا از بین رفته و یا نیمه جان می شوند.بهترین راه برای جلوگیری از ریزش سنگ نمای مرمر و تثبیت آن،پیچ و اسکوپ کردن آن است.

اما پیچ کردن این سنگ ها به علت مقاومت پایین در برابر چکش خواری و خراش،از حساسیت بالایی برخوردار است.پیشنهاد می شود چنانچه قصد پیچ کردن سنگ نمای مرمر را دارید حتما این کار را به یک مرکز پیچ رولپلاک معتبر بسپارید.

مطالب مرتبط ! مجری پیچ رولپلاک نما چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

در استفاده از سنگ مرمر در نمای ساختمان دقت کنید!

هر ورقه سنگ مرمر مانند اثر انگشت انسان منحصر به فرد است و هیچ دو قطعه سنگ مرمری را نمی توانید بیابید که شبیه به هم باشند.

اگر دوست ندارید الگوی نمای ساختمانتان به هم ریخته بنظر بیاید،حتما دقت داشته باشید که که به سنگ کار خود بسپارید که ورقه سنگ های با رگه ها و بافت های مشابه را در کنار یکدیگر قرار دهد.در اینصورت ساختار کلی نمای ساختمانتان یکپارچه خواهد شد.

چسب کاری سنگ نمای مرمر در تهران با بهترین قیمت!

آیا از سنگ نمای مرمر در نمای ساختمان استفاده کنیم؟

نمای ساختمان به طور کلی به عنوان صورت ساختمان به حساب می آید.راپلکو پیشنهاد می کند چنانچه قصد استفاده از سنگ در نمای ساختمان خودتان را دارید،مدرنیته،عایق حرارتی،از بین نرفتن انرژی داخل ساختمان،زیبایی و طراحی سنگ نما را در نظر بگیرید.اما بیایید به این پرسش پاسخ دهیم که آیا از سنگ نمای مرمر برای نما استفاده کنیم یا نه!

مطالب مرتبط ! سنگ های مرمر بیشتر در صنایع کاربرد دارد و برای شستشو یا سفت کردن آن می بایست از خدمات صنعتی کار در ارتفاع استفاده نمود.

چرا از سنگ نمای مرمر برای نما استفاده بکنیم؟

  • عایق گرما و مناسب برای مناطق گرمسیر
  • سادگی و sample نشان دادن نما(زیبایی در سادگیست)
  • استفاده در موارد مختلف و متنوع(بسیاری از ساختمان ساز ها و یا بهتر بگوییم سازنده های ساختمان های لوکس برای فرآیند یکپارچه سازی دیزاین ساختمان همراه با استفاده از سنگ مرمر در نمای ساختمان،از آن برای مجسمه سازی و سنگ کاری داخل واحد های ساختمانی استفاده می نمایند)
  • نصب سنگ مرمر به سادگی و سریع است.
  • مرمر جزء سنگ های فراوان در طبیعت است و به همین دلیل جزء سنگ های ارزان قیمت نما می باشد.این موضوع برای پروژه های با وسعت زیاد ساختمانی کاملا به صرفه است.

مطالب مرتبط:

سنگ نمای گرانیت

سنگ نمای تراورتن

چرا از مرمر در نمای ساختمان استفاده نکنیم؟

  • به نظر می رسد ساختار نمای ساختمان سال هاست که از ساختار سنتی درآمده و به سوی سنگ های مدرن تر مانند تراورتن و یا گرانیت رفته است.به نسبت سنگ های دیگر نما،مرمر کمی قدیمی تر است و استفاده از آن در صورت کاربری قدیمی آن کمی منسوخ شده است.البته طراحان خلاق هنوز هم در شهر تهران از این سنگ در نمای ساختمان به شیوه ای استادانه استفاده می کنند!
  • سنگ نمای مرمر مقاومت کمی دربرابر اسید ها داراست و چنانچه در شهر های باران زا مانند شمال کشور استفاده شود،به سرعت دچار خوردگی می شود و سقوط می کند.
  • در صورت سقوط سنگ های مرمر از نما،پیچ کردن آن می بایست با حساسیت بالایی انجام شود،چرا که این سنگ در برابر دلر کاری غیر مقاوم و شکننده است.

در پایان از توجه با ارزشتان به این مقاله متشکرم.با نظرات ارزشمندتان به کامل تر شدن اطلاعات کمک کنید و تاریخچه نما ساختمان را نیز بخوانید.

مطالب مرتبط