معرفی سنگ نمای تراورتن
۲۰
آبان

سنگ نمای تراورتن

در صفحه پیچ و رولپلاک سنگ نما اشاره کردیم که سنگ نمای تراورتن (teravertine)از پر مصرف ترین سنگ های مورد استفاده در نمای ساختمان است.

سنگ های نمای تراورتن از سنگ های وارداتی بوده و جزء معدود کالاهاییست که به آمریکا و کشور های اوروپایی وارد می شود.

معادن سنگ نما تراورتن عموما کشور ایران،ترکیه،ایتالیا و پرو می باشد و حجم تجارت این سنگ از خاورمیانه غربی به سمت غرب بسیار زیاد است.

اما سنگ نمای تراورتن خصوصیات بارزی داشته است که آن را از بقیه سنگ ها جدا می کند.در این مطلب عنوان سنگ نمای تراورتن می باشد و در ادامه مطلب به معرفی این سنگ آهکی و بررسی آن خواهیم پرداخت.

تراورتن به علت ساختار آن بیشتر برای استفاده در نمای بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.با استفاده از تراورتن می توان تمامی نماهای با سلیقه مدرن،کلاسیک و یا نماهای رایج رومی را پیاده سازی نمود

سنگ نمای تراورتن
سنگ نمای تراورتن

مشخصات سنگ نمای تراورتن

وقتی به سنگ نمای تراورتن نگاه می کنید متوجه سطح متخلخل آن می شوید.این حفره های سطحی بر روی سنگ نمای تراورتن و به صورت کلی سنگ تراورتن از هر نوعی،نمود نحوه و چگونگی تشکیل این سنگ می باشد و به نوعی خاصیت رسوبی بودن را به بیننده نشان می دهد.

سرنوشت این سنگ به روم باز می گردد و بسیاری از نماهای تاریخی رومی با این نوع سنگ پوشانده شده اند.البته به مرور زمان این سنت شکسته شد و از سنگ تراورتن در دیوارسازی و بارگذاری ستون های اصلی و کف،بیشتر استفاده گردید.

آیا می دانید اگر سنگ نمای تراورتن سقوط کند چه کاری باید بکنید؟ فرآیندی به نام تثبیت سنگ نما وجود دارد که برای اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه نحوه پیچ رولپلاک نما سنگ تراورتن مراجعه کنید.

این سنگ در عین تاریخی و قدیمی بودن،سنگی بسیار مدرن شناخته می شود.

مشخصات سنگ تراورتن
مشخصات سنگ تراورتن

آیا از سنگ تراورتن در ساختمان استفاده کنیم؟

ذکر کردیم که سنگ نمای تراورتن وجوه تخلخل با ترکیبی نا متوازن داشته است.همین عامل باعث شده است که این سنگ نما با ملات به خوبی سینک شود.

در نظر بگیرید که دانه های موجود در ملات هایی مانند ملات ماسه سیمان،دانه هایی ریز و درشت را در خود جای داده اند و خلل و فرج موجود روی سنگ نمای تراورتن

می تواند از ریز ترین دانه تا درشت ترین آن را در خود جای بدهد و همین عاملیست برای چسبندگی بسیار قوی سنگ تراورتن به ملات مورد استفاده روی آن؛

و این موضوع بارز ترین خصوصیت این سنگ است.

از طرف دیگر سنگ نمای تراورتن از نظر میزان فرکانس صوتی و دما از خود،حد قابل قبولی را در اختیار داشته است که این به این معنیست که این سنگ از این لحاظ نیز بسیار عالی عمل می کند.

مطالب مرتبط ! مقاومت سنگ های نمای تراورتن در برابر دریل کاری چگونه است.

بنابراین این سنگ نمای تراورتن از بهینه ترین سنگ هاییست که باید در گزینه های استفاده برای سنگ نما استفاده شود.

استفاده از سنگ تراورتن در نمای ساختمان
استفاده از سنگ تراورتن در نمای ساختمان

آیا سنگ تراورتن برای نما مناسب است؟

به جرعت می توان گفت سنگ نمای تراورتن برای نمای ساختمان بهترین گزینه است.این سنگ از سنگ های نمای گرانیت و یا سنگ نمای مرمر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و به همان دلیل چسبندگی و قابلیت اتصال قوی به ملات پشت خود،در صنعت ساختمان بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

این در صورتیست که در حال استفاده از هر کدام از سنگ های نما با این مشکل مواجهید که سنگ باید پیچ رولپلاک و یا اسکوپ شود.در صورتی از طرف تیم راپلکو تا به حال گزارشی بر ریزش سنگ نمای تراورتن کمتر از 5 سال به جز در موارد بسیار خاص و آب و هوای ویژه و خاصی گزارش نشده است.

مطالب مرتبط ! از طناب استاتیک و دینامیک کجا استفاده می شود؟ طناب access چیست؟

از جانبی دیگر این سنگ از تنوع زیادی برای معماران ساختمانی خوش ذوق برخوردار است.گستره رنگی تراورتن از کرم،خاکستی،شکلاتی تیره و روشن،بادامی،نقره ای،حتی صورتی و لیمویی موجود است.

رنگ های مختلف سنگ نمای تراورتن
رنگ های مختلف سنگ نمای تراورتن

پیچ رولپلاک نمای سنگ تراورتن

هر چند سنگ های نما تراورتن به ندرت دچار ریزش می شوند،اما به هر حال هر نوع سنگ نمایی عمری دارد.عمر پیچ کردن سنگ نمای تراورتن حدودا 5 سال بعد از شروع نما کاری ساختمان است.

اما پیچ رولپلاک نما چیست؟ سنگ های نما هر چند محکم و اصولی جای گذاری شوند،باز هم دستخوش بسیاری از مسائل می شوند که عمر مفید آن را تهدید می کند.عواملی همچون باران های اسیدی و برف ها،یخ زدگی داخل خلل و فرج و در نتیجه ترکیدگی و سایش و یا در نتیجه نشست گرد و خاک روی ملات پشتی سنگ،دچار سقوط می شوند.

در چنین مواردی می بایست به دنبال یک مجری پیچ رولپلاک نما در تهران یا شهر خودتان بگردید.در این فرآیند نیروهای راپلکار با استفاده از طناب،نمای ساختمان را به اصطلاح سفت کاری می کنند.این کار با استفاده از پیچ های گالوانیزه و رولپلاک های پروانه ای به انجام می رسد و پس از این عمل تا 10 سال سنگ نما دچار هیچ افتادگی و یا سقوط نمی شود.

پیچ رولپلاک سنگ نمای تراورتن
پیچ رولپلاک سنگ نمای تراورتن

مقایسه سنگ نمای تراورتن با سنگ نمای گرانیت

سنگ نمای تراروتن از سنگ های گرانیت نرم تر می باشند.این سنگ در عین سختی می بایست با حساسیت بالا روی نما کار شود و با موادی مانند سیلر پوشییده شود.همچنین نحوه پیچ رولپلاک نما ی سنگ تراورتن بسیار سخت تر و زمان بر تر از سنگ گرانیت است.این امر معمولا به علت بافت های و رگه های سنگ تراورتن می باشد.

همچنین گراتنیت ها از دسته سنگ هایی هستند که در عصر حاضر بیشتر برای نماهای داخلی ساختمان ها و یا دیوار های باربر داخلی استفاده می شوند و استفاده از آن ها در نمای ساختمان کمی در حال منسوخ شدن است.این در حالتیست که سنگ های نمای تراورتن به تازگی در حال ورود به دنیای جدیدی از استفاده در نمای ساختمان می باشند.نمود این گفته را می توانید در نماهای رومی شهرتان مشاهده نمائید.

محکم کاری سنگ های نمای تراورتن با چسب کاری سنگ نما امکان پذیر است.

راپلکو،بزرگترین مجری پیچ و رولپلاک نما در تهران

راپلکو بزرگترینن مرجع انجام تمامی امور مرتبط با نمای ساختمان از شستشوی نما با مواد نانو گرفته تا پیچ کردن سنگ نمای ساختمان می باشد.

راپلکو متشکل از نیروهای کار در ارتفاع مجرب (راپلکار) می باشد.جهت برقراری هرگونه ارتباط با تیم راپلکو می توانید به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

پس از تماس برای هر گونه امور مربوط به نما،کارشناس به محل ساختمان خواهد آمد و برآورد دقیق زمان و هزینه برایتان به انجام می رسد.

شایان ذکر است که راپلکو با اجرای بیش از 20 پروژه پیچ کردن سنگ نمای تراورتن در این امر متخصص بوده و در سریعترین زمان پروژه شما را به انجام خواهد رسانید.

مطالب مرتبط

راپلکاری چیست و چرا آن را انجام می دهند؟